Polskie góry to jeden z najchętniej wybieranych kierunków turystycznych przez wiele osób. Nic w tym dziwnego, są one bowiem niezwykle majestatyczne i oferują niezapomniane widoki, niezależnie od pory roku. Jedną z najchętniej wybieranych aktywności w górach są długie, piesze wycieczki. Dla wielu osób szczególnie fascynującą przygodą są zwłaszcza wyprawy organizowane z dala od najpopularniejszych szlaków. Należy jednak pamiętać, że każda tego typu wędrówka wymaga odpowiedniego przygotowania. Wiele osób zastanawia się więc, co zabrać na wyjazd w góry.
Co zabrać na wyjazd w góry?
Niezależnie od tego, jaka pora roku obecnie panuje w górach, są rzeczy, które koniecznie powinny znaleźć się w ekwipunku. Przede wszystkim należy zadbać o dobry plecak z wytrzymałym stelażem. Ponadto pakowanie plecaka należy odpowiednio zaplanować, nie tylko pod względem rzeczy, które się w nim znajdą, ale przede wszystkim ich odpowiedniego rozmieszczenia. Odpowiednio rozplanowana przestrzeń w plecaku sprawi, że wielogodzinny marsz stanie się dużo przyjemniejszy.
Nie jest oczywiście żadną tajemnicą, że na górskim trudno jest spotkać sklep spożywczy. W plecaku turystycznym koniecznie więc powinien znaleźć się odpowiedni zapas prowiantu. Przede wszystkim należy zadbać o wodę mineralizowaną, która pozwoli uzupełnić elektrolity. W przypadku pożywienia najlepiej postawić na zajmujące mało miejsca produkty liofilizowane, batony energetyczne oraz konserwy turystyczne. Osoba, która planuje nocować na szlaku, powinna także wyposażyć się w kuchenkę turystyczną i sztućce.
W górach istotne jest także bezpieczeństwo. Warto więc zadbać o to, aby w plecaku znalazła się poręczna apteczka, scyzoryk czy gwizdek, które mogą uratować życie w najmniej spodziewanych momentach. W zależności od charakteru wyprawy można również zadbać o namiot i śpiwory. Obowiązkiem każdego turysty wybierającego się w góry jest zabranie peleryny przeciwdeszczowej. Należy bowiem pamiętać, że pogoda w górach jest zmienna a prognoza może się przeobrazić w przeciągu kilku minut.
Co zabrać w góry latem?
Bardzo często można spotkać się z pytaniem, co zabrać na wyjazd w góry latem. Latem, zwłaszcza w górach, konieczna jest odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna. Dlatego też należy pamiętać o zabraniu ze sobą filtra, najlepiej SPF 50. Warto także pomyśleć o okularach przeciwsłonecznych, które zapewnią odpowiednią ochronę przed promieniowaniem, a także dobrą widoczność. Bardzo ważne jest także odpowiednie nakrycie głowy — czapka z daszkiem sprawdzi się tu najlepiej.
Latem warto odpuścić sobie również targanie ciężkich śpiworów. Zamiast tego lepiej sprawdzi się lekka karimata. Ważne jest bowiem, aby bagaż był jak najlżejszy, zwłaszcza w upalne dni. Bardzo ważny w górach, także latem, jest odpowiedni ubiór. Powinien on być przewiewny, lekki i szybkoschnący. Najlepiej sprawdzą się bluzka z krótkim rękawem, długie spodnie i specjalistyczne obuwie. Rankiem i w nocy przyda się również ciepła bluza z kapturem, która dodatkowo ochroni przed deszczem. Warto przez cały dzień być ubranym “na cebulkę”, by móc ewentualnie ściągać/ dokładać warstwy.
Wyjazd w góry — co zabrać?
Żyjąc w czasach, kiedy niemal każdy ma dostęp do urządzeń elektronicznych, warto zadbać o to, aby one również znalazły się w plecaku. Warto więc pamiętać o GPS-ie i kompasie, które są podstawą górskiej wyprawy. W plecaku powinna również znaleźć się ładowarka do telefonu i powerbank, komunikacja w górach jest bowiem niezwykle ważna. Należy też pamiętać o zabraniu niezbędnych dokumentów, jak dowód osobisty czy ubezpieczenie zdrowotne. W przypadku przekraczania granicy można także zabrać paszport.
Co zabrać ze sobą w góry?
Wyjazd w góry powinien być odpowiednio zaplanowany. Dotyczy to zarówno odpowiedniego ekwipunku, jak i rozplanowania trasy. Wędrówki górskie powinny być planowane w taki sposób, aby zawsze móc bezpiecznie wrócić do ośrodka, w którym zatrzymał się turysta. Dobrym pomysłem może okazać się więc zakwaterowanie w Stodołach Loft w Krynicy-Zdrój. Miejsce to, położone nieopodal Beskidu Sądeckiego, zapewnia łatwy dostęp do najpopularniejszych szlaków turystycznych.